آبشار آب سفيد

نویسنده: مهدخت رضائی
1399/01/11
زمان مطالعه: ٧
تعداد بازدید: 78


اولین سوالی که در مورد یک همچین مکان بکری به ذهن می رسد اینکه آبشار آب سفید کجاست! این آبشار در دامنه غربی رشته کوه اشترانکوه در شرق استان لرستان، در کنار کوه قالی کوه، در منطقه ی پيشكوه ذلقی در حدود ۵۰ كيلومتری از شهر اليگودرز قرار گرفته است.(( آدرس دقیق این آبشار ایران، لرستان، شهر الیگودرز، جاده امامزاده مومد حسن ))می باشد. در واقع یک تونل سنگی در دل قالی کوه وجود دارد که آبی روان و جاری از ان عبور می کند و از ارتفاعی معادل 70 متر به زمین فرو می ریزد تا ابشار اب سفید لرستان را شکل دهد. آب این ابشار یکی از سالم ترین اب های معدنی لرستان می باشد. چهره ابشار در فصل بهار که بارندگی زیاد است شاداب ترین حالت ممکن خود را دارد و عرض آن به 8 تا 15 متر می رسد. در کنار آبشار، دامان سرسبز طبیعت دلربایی می کند و این دو دست در دست هم گردشگران را به سمت خود می کشانند. آبشار آب سفید در ابتدای مسیر یک رودخانه ی دائمی که از دامنه کوه های کازينستان و حرا سرچشمه می گیرد و حدود هفده کیلومتر طول دارد قرار گرفته است. این رودخانه با پیوستن به رودخانه کاکلستان و ریختن به رود رودبار لرستان در نهایت به رودخانه و سد دز ختم می شود. 


فلسفه نام آبشار آب سفید

آب آبشار آب سفید بعد از مخلوط شدن با مولکول های هوا با سنگ ‌های اطراف برخورد می کند و حباب های سفید رنگی را تشکیل می دهد. این حباب های سفید باعث می شوند آبشار به رنگ سفید دیده شود. به همین دلیل نام آن را آب سفید گذاشته اند. آب سفید در گویش محلی لرستانی او اسبید تلفظ می شود. از جمله نام های دیگری که با آن این آبشار را صدا می زنند آبشار سفید آب و آبشار سفید است که وجه تسمیه همگی همان شکل سفید رنگ آب آن است.


تفریحات مرسوم آبشارآب سفید

اولین کاری که در برخورد با یک همچین مناظری به ذهن می رسد شکار تصاویر بی نظیری است که مانند تابلوی نقاشی است؛ تصویربرداری از طبیعت مخصوصا برای شهرنشینان که تنها مناظری که در طول زندگی عادی خود مشاهده می کنند ساختمان و خیابان و ماشین است بسیار جذاب و دیدنی است و علاقه افراد به ثبت این تصاویر به عنوان یادگاری از لحظاتی خوش علاقه ای مشترک در بین تمام گردشگران است که به عنوان یک تفریح در اطراف آبشار سفید لرستان انجام می شود. فعالیت جالب دیگری که در این منطقه می توان انجام داد کوهنوردی است چرا که وجود کوه های سرسبز و سربه فلک کشیده آن بهترین مکان برای یک همچین تفریحی است که بسیار مورد توجه کوهنوردان می باشد. تفریحی که تنها ورزش محسوب نمی شود بلکه روح را هم سیقل می دهد.


امکانات اطراف آبشار آب سفید

از آنجا که آبشار سفید یکی از جاذبه های طبیعی لرستان است که بسیار هم پرطرفدار است و در تمام فصول سال مخصوصا بهار و تابستان تعداد زیادی بازدیدکننده به تماشای آن می روند، مسولان امکاناتی را به جهت فراهم کردن رفاه حال گردشگران در اطراف آن به وجود آورده اند تا گردشگرانی که به این منطقه سفر می کنند بتوانند اوقات خوب و خوشی را تجربه کنند. از جمله امکانات رفاهی که در این منطقه وجود دارد می توان به دو عدد نماز خانه، ۱۵۰ سکوی استراحت، غرفه های مواد غذایی، سیاه چادر و نمایشگاهی جهت ارائه و آشنایی با محصولات و فرهنگ مردم بختیاری و عشایر منطقه اشاره کرد که می تواند گردش شما را لذت بخش تر کند. البته قرار است در اینده دریاچه مصنوعی به مساحت یک هکتار، آلاچیق، سکوی ماهیگیری، تله کابین، پیست اسکی، سوئیت های اقامتی، سالن همایش، پیست اسب سواری و دوچرخه سواری، امکانات تیراندازی، باغ وحش، پارک بازی برای کودکان، رستوران سنتی و کافی شاپ هم در منطقه دایر شود. 


راه دسترسی به آبشار سفید

 برای رسیدن به آبشار آب سفید باید راهی شهرستان الیگودرز از استان لرستان شوید. فاصله آبشار تا الیگودرز حدود 50 کیلومتر است و از طریق یک جاده آسفالته می توان به نزدیکی آبشار رسید. این جاده کوهستانی است و حدود ۲ ساعت طول می کشد اما به قدری زیبا و جذاب است که 2 ساعت در ذهنتان شاید تنها در چند دقیقه سپری شود. باید در انتهای جاده خودروی خود را پارک کنید و بعد از طی یک مسیر پیاده روی سنگ فرش که حدود ۱۵ دقیقه زمان لازم دارد تا طی شود به عروس آبشارهای لرستان و یکی از زیباترین آبشارهای ایران می رسید. علاوه بر خودروی شخصی می توانید با یک سواری دربست یا با مینی بوس هایی که به سوی روستاهای منطقه "زوماهرو" می روند نیز به سمت آبشار حرکت کنید.

منبع:

ثبت نظر


محبوب ترین مطالب
01
سلمانشهر (متل قو)
نویسنده: آرمین نفری
تاریخ: 1399/01/23 تعداد بازدید: (192)
زمان مطالعه:

02
آبشار سوته راش
نویسنده: آرمین نفری
تاریخ: 1399/01/23 تعداد بازدید: (119)
زمان مطالعه: 5

03
تنگه هلت لرستان
نویسنده: تحریریه
تاریخ: 1399/01/07 تعداد بازدید: (106)
زمان مطالعه: 7 دقیقه

04
جاذبه های جزیره قشم
نویسنده: مهدخت رضائی
تاریخ: 1399/01/27 تعداد بازدید: (103)
زمان مطالعه: 5

05
قلعه رودخان مقصدی برای سفر
نویسنده: مهدخت رضائی
تاریخ: 1399/01/21 تعداد بازدید: (86)
زمان مطالعه: 3