جاذبه ای به نام دره زمان

نویسنده: مهدخت رضائی
1399/01/18
زمان مطالعه: 5
تعداد بازدید: 66


در ۸۰ کیلومتری تهران، روستای زیبایی است به نام پلور از مناطق خوش آب‌وهوا و خنک شهرستان آمل. ترکیبی از آبشار است و دریاچه و کوه دماوند. اما دره‌ای دارد بس زیبا، دره زمان است؛ آن‎جا که قد علم کرده تا با تنگه واشی رقابت کند. خنکای دمایش و زیبایی آبشار و آب‌بازی‌های به‌وقت گرمایش را به رخ دره کهن تنگه واشی بکشد. خوب، پر بیراه نیست که بگوییم تا حدودی موفق هم شده. ببینیم این دره تازه از راه رسیده چه دارد که برای‎مان بگوید.


دره زمان

محبوب‌ترین و معروف‌ترین تنگه برای اهالی تهران و کرج، در نزدیک تهران، تنگه واشی بود. سال‌ها همین بود و بود تا دره زمان نیز با رودخانه با‌صفایش و طبیعت اطرافش و آن سروصدای وسوسه‌انگیزش برای شیرجه رفتن در آغوشش ظاهر شد. تفریحاتی را هدیه داد که هرگز از خاطرمان نرود.


راه رفتن در آب

فکرش را بکنید، در هوای گرم تابستان چه‎قدر فرح‌بخش خواهد بود راه رفتن در رودخانه‌ای با آب‌خنک که حال‎تان را بسیار خوب کند. فقط به خاطر داشته باشید، از پاپوش‌هایی مثل دمپایی استفاده کنید که با کش یا بند به پای‎تان بچسبد. روزتان خراب خواهد شد اگر در رودخانه دنبال کفش‎تان بگردید که آب آن را از پای‎تان کنده!

آب بازی

عمق آب رودخانه جاری در دره زمان به‌قدری نیست که بتوانید به راحتی چند متر شنا کنید و با همراهان‎تان مسابقه بدهید اما، می‌توانید تا دل‎تان بخواهد آب‌بازی کنید. شنا را برای وقتی بگذارید که عمق آب به یک و نیم رسید، که البته مناطق کمی از رودخانه این عمق را دارد.همچنین به خاطر داشته باشید شدت آب هم در برخی مناطق کم و زیاد خواهد شد.


بازی تیمی

هوای اطراف رودخانه بسیار دل‌انگیز است؛ می‌توانید یک روز عالی را با خانواده بگذرانید. بد نیست همراه خود وسایل بازی ببرید و اگر دست به توپ هستید، رقابت دل‌انگیزی را با همراهان‎تان در بردوباخت‌ها راه بیندازید.


پیک‌ نیک

چه جایی بهتر از منطقه‌ای که هوایش خنک باشد، پوشش گیاهی‌اش خرم باشد، رودخانه‌اش خروشان باشد؟ پس کوله‌بار اُتراق کردن‎تان را ببندید و به‌سوی دره زمان روانه شوید.


عکاسی

وارد روستای پلور که شدید و خودتان را به پل سنگی رساندید؛ می‌توانید سلاح دوربین‎تان را آماده شکار تصاویر کنید. پیاده‌روی‌تان از پل قدیمی پلور شروع می‌شود. مناظر دره زمان هم به‌راحتی در برابر لنز دوربین شما ژست گرفته و بهترین تصاویر را برای قاب خاطرات‎تان به ارمغان خواهند آورد.


آبشار، جایزه رودخانه نوردان

در جهت مخالف رود، رودخانه‌نوردی کنید. آب سرد رودخانه در گرمای تابستان بسیار لذت‌بخش خواهد بود. فشار آب در تابستان خیلی زیاد نیست، عمق آب هم فقط در برخی قسمت‌ها زیاد است.بعد از تقریباً ۴۰ دقیقه که رودخانه‌نوردی کردید، طبیعت جایزه شگفت‌انگیزش را به شما می‌دهد. شما به منظره‌ای فوق‌العاده زیبا و یک آبشار می‌رسید. اگر زرنگی کنید و صبح به دره زمان بیایید، وقتی هدیه بی‌همتای طبیعت را گرفتید، می‌توانید در فضای اطراف این آبشار ناهار دل‌چسبی را نوش جان کنید و عصر با باتری شارژ شده وجودتان به خانه برگردید.


چطور برویم

از تهران به جاده هراز بزنید. از رودهن، بومهن و گردنه امامزاده هاشم رد شوید و به سمت پلور برانید. در سمت چپ جاده، یک مسیر فرعی آسفالت خواهید دید با تابلوی رودخانه و سد لار، وارد فرعی ‌شوید. به اولین پیچ که رسیدید، از روی پل رودخانه‌ لار می‌گذرید. این ابتدای دره‌ زمان است. باید همین‌ جا ماشین را پارک کنید.از روی پل رودخانه‌ لار بگذرید؛ حالا، این‌جا ابتدای دره‌ زمان است. سواری‌تان را پارک کنید و از کنار پل وارد رودخانه شوید؛ ده دقیقه بعد از رودخانه‌نوردی، منظره‌های زیبای دره برای‎تان سرک خواهند کشید.

منبع:

ثبت نظر


محبوب ترین مطالب
01
سلمانشهر (متل قو)
نویسنده: آرمین نفری
تاریخ: 1399/01/23 تعداد بازدید: (190)
زمان مطالعه:

02
آبشار سوته راش
نویسنده: آرمین نفری
تاریخ: 1399/01/23 تعداد بازدید: (117)
زمان مطالعه: 5

03
تنگه هلت لرستان
نویسنده: تحریریه
تاریخ: 1399/01/07 تعداد بازدید: (106)
زمان مطالعه: 7 دقیقه

04
جاذبه های جزیره قشم
نویسنده: مهدخت رضائی
تاریخ: 1399/01/27 تعداد بازدید: (102)
زمان مطالعه: 5

05
قلعه رودخان مقصدی برای سفر
نویسنده: مهدخت رضائی
تاریخ: 1399/01/21 تعداد بازدید: (85)
زمان مطالعه: 3