تنگه هلت لرستان

نویسنده: تحریریه
1399/01/07
زمان مطالعه: 7 دقیقه
تعداد بازدید: 107

چکیده دربازه تنگه هلت 

تنگه هلت که در 90 کیلومتریه آزادراه زال به سمت اندیمشک قرار دارد ، قبلا یک دریاچه پشت سد بوده که به آمدن یک سیل ، سد خراب و دریاچه به شکل یک رودخانه تبدیل شده است .تنها فصل بازدید از تنگه هلت ، فصل تابستان است ، در فصل های دیگر به دلیل بارندگی و افزایش عمق آب بازدید آن غیر ممکن است ، طول تنگه هلت 4 کیلومتر است که با توجه به ارتفاع آب زمان طی کردن مسیر میان این تنگه‌ها ممکن است تا چهار ساعت هم طول بکشد. برای بازدید از تنگه هلت فراموش نکنید که برخی از مسیرها توسط تخته سنگ‌های عظیم جثه که میان صخره‌ها گیر افتاده بودند، بسته شده که ناچار به عبور از زیر آب و تخته سنگ خواهید شد . یک مقصد عالی برای کسانی که می خواهند سفری هیجان انگیز و متفاوت را تجربه کنند. در دل این طبیعت وحشی نیازی نیست که حتما وسایل کامل برای طبیعت گردی داشته باشید بلکه با حداقل امکانات هم می توانید سفری منحصر به را داشته باشید. البته لازم به ذکر است که لازمه ی این سفر داشتن آمادگی جسمانی بالا می باشد چرا که مسیر کمی طولانی و اکثرا در آب نسبتا ولرم است . از همین رو در صورتی که پیمایش تمام تنگه را دارید، از همراه کردن سالمندان، افرادی که مشکلات استخوانی دارند، کودکان و معلولان اجتناب کنید .علت نامگذاری هلت بر روی این تنگه

نام هلت در واقع مربوط به یکی از طوایف لر می باشد که در منطقه ی هلد لرستان سکونت دارند، از همین رو محلی های این منطقه تنگه هلت را با نام هلد می شناسند.

بهترین فصل برای سفر به تنگه هلت

بهترین زمان برای سفر به تنگه هلت پلدختر در لرستان اواخر مرداد تا اوایل پاییز است. به طور کلی برای بازدید از این طور مناطق تفریحی که پای آب در میان است فصل تابستان بهترین گزینه است اما در این منطقه به دلیل گرمای طاقت فرسایی که در بخش جنوبی کشور برقرار است مانع از لذت بردن شما در سفر می شود بنابراین سعی کنید سفرتان اواخر تابستان و اوایل پاییز باشد. به عنوان در بین اواسط آبان تا اواخر اسفند به این منطقه سفر نکنید چرا ریزش های جوی در این مدت زمان افزایش می یابد.

نیازمندی های سفر به تنگه هلت پلدختر در لرستان

همانطور که در بالا هم گفتیم برای سفر به این منطقه نیازی به وسایل خیلی حرفه ای نمی باشد و تنها کافی است که وسایلی نظیر پاور بانک، کاور ضد آب برای دوربین، حوله، لباس اضافه، کلاه، عینک آفتابی، داروهای ضروری، تفلین همراه، غذاهای آماده و میان وعده ای را همراه خودتان داشته باشید. اگر می توانید یک جفت دمپایی همراه خودتان بیاورید که کفش هایتان هنگام عبور از آب خراب نشود.

دسترسی تنگه هلت پلدختر در لرستان

آدرس: استان لرستان، شهرستان پلدختر، آزاد راه خرم آباد، اندیمشک، ما بین تونل خرگوشان ۱ و ۲

به منظور دسترسی به تنگه هلت پلدختر در لرستان باید به جاده ی خرم آباد-اندیمشک بروید و سپس تا انتهای تونل خرگوشان ۱ حرکت کنید. بعد از بیرون آمدن از تونل و قبل از وارد شدن به تونل خرگوشان ۲، بریدگی خاکی وجود دارد. آنجا پارک کنید، سپس سراشیبی خاکی را صد قدم به سمت پایین بروید تا به ورودی تنگه برسید.

بایدها و نبایدها در تنگه هلت پلدختر

توجه داشته باشید که اگر می خواهید در آب شنا کنید از قبل مسیرتان را بررسی کرده باشید تا با سنگی برخورد نکنید و حادثه ی بدی برایتان رخ دهد.

به دلیل ارتعاش صدا و ریزش احتمالی سنگ ها از فریاد زدن پرهیز کنید.

به دلیل وجود سنگ در این تنگه به هیچ وجه درون آب شیرجه نزنید.

ساعات اولیه روز بهترین زمان برای رفتن به تنگه است.

بهترین روش برای رفتن به تنگه هلت پلدختر در لرستان این است که یک راهنمای حرفه ای همراهتان باشد.

جاذبه های اطراف تنگه هلت پلدختر در لرستان

روستای کُرکی

بعد از این که بازدیدتان از تنگه هلت پلدختر در لرستان تمام شد پیشنهاد می کنیم که به مناطق اطراف این جاذبه نظیر روستای کرکی بروید. این روستا در فاصله ی ۱۹ کیلومتری تنگه هلت قرار گرفته و در یکی از چشمه های این روستای سرسبز کشورمان جانداری به نام سمندر لرستانی زندگی می کند. حتما توجه داشته باشید که شکار کردن یا هر گونه آسیب به این دوزیست زیبا جریمه نقدی بالایی دارد و از طرف مردم روستا نیز به هیچ عنوان پذیرفته نیست. شکار اصولا یکی از راه هایی است که ما با آن می توانیم به جنگ با طبیعت بی آزار برویم و عنوان قاتل طبیعت را به خودمان بگیریم. لازم است بدانیم که آنچنان که طبیعت بر روی روح و روان ما تاثیر می گذارد و زمان هایی که حالمان بد است با انرژی مثبتی که دارد حال ما را خوب می کند همانطور هم با آن بد رفتار کنیم سبب می شود تا حالمان بد شود و انرژی منفی به ما منتقل می نماید.

روستای پا علم (پل تنگ)

از دیگر جاذبه هایی که در اطراف تنگه هلت پلدختر در لرستان قرار دارد روستای پا علم است. این روستا در فاصله ۲۳ کیلومتری تنگه قراردارد و آثار تاریخی مهمی را از جمله قلعه پا علم که به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است را نیز در خود جای داده است. برج پا علم و همچنین امام زاده شاه احمد از دیگر جاذبه هایی هستند که در این روستا قرار دارند.

شهر پلدختر

در ۷۳ کیلومتری تنگه هلت پلدختر در لرستان  شهر پلدختر قرار دارد و دارای آثار طبیعی و تاریخی از جمله آبشار افرینه (بخش معمولان)، تالاب های پل دختر، پل تاریخی پل دختر، غار کلماکره، پل گاومیشان، آبشار آبتاف، غار کوگان، کاروانسرای چشمک و… است.

منبع: دستنوشته

ثبت نظر


محبوب ترین مطالب
01
سلمانشهر (متل قو)
نویسنده: آرمین نفری
تاریخ: 1399/01/23 تعداد بازدید: (192)
زمان مطالعه:

02
آبشار سوته راش
نویسنده: آرمین نفری
تاریخ: 1399/01/23 تعداد بازدید: (119)
زمان مطالعه: 5

03
تنگه هلت لرستان
نویسنده: تحریریه
تاریخ: 1399/01/07 تعداد بازدید: (107)
زمان مطالعه: 7 دقیقه

04
جاذبه های جزیره قشم
نویسنده: مهدخت رضائی
تاریخ: 1399/01/27 تعداد بازدید: (104)
زمان مطالعه: 5

05
قلعه رودخان مقصدی برای سفر
نویسنده: مهدخت رضائی
تاریخ: 1399/01/21 تعداد بازدید: (86)
زمان مطالعه: 3